Jak vybrat květináč

Lidé pěstovali rostliny a květiny v rozmanitých nádobách již ve starověku. V minulosti převažovali hlavně hliněné nádoby. S postupem času se nádoby měnily, přizpůsobovaly se architektuře a stylu interiéru bytů a hlavně se začaly používat nové a atraktivnější materiály a barvy.

Nádoby na pěstování rostlin se nazývaly různě: květináč, kořenáč, květník, truhlík nebo květinový obal.

Při výběru květináče je zásadní otázka, zda budete používat květináč v interiéru nebo exteriéru.

Exteriérové květináče, obaly na květináče nebo truhlíky se od interiérových liší tím, že jsou navíc:

  • mrazuvzdorné
  • odolné vůči povětrnostním vlivům
  • odolné UV záření

Měly by také obsahovat otvor na odtok přebytečné vody (v případě deštivého počasí).

 

   

 

příklady exteriérových květináčů

Dle funkce květináče, by se daly nádoby rozdělit do 3 hlavních skupin:

  • standardní květináče s drenážním otvorem
  • samozavlažovací květináče
  • obalové nádoby

Standardní květináče jsou nádoby, do kterých se rostliny sázejí přímo a přebytečná voda odtéká otvory do misky nebo obalové nádoby. Samozavlažovací květináče většinou obsahují vyjímatelnou vložku (do které se rostlina zasadí) a samozavlažovací set, obsahující separační desku, měrku s ukazatelem stavu hladiny vody a balením substrátu na vytvoření drenážní vrstvy. U samozavlažovacích květináčů již není potřeba používat misku nebo jiný obal. Poslední typem je tzv. obal na květináče nebo obalová nádoba. Tento obal slouží na shromažďování přebytečné vody ze zálivky, ale jeho funkce je také dekorativní.

 

 

 

 příklady samozavlažovacích květináčů

 

 

 

 

 příklady standardních venkovních květináčů s drenážním otvorem a miskou

   

příklady obalových nádob na květináče

Interiérové květináče dle použitého materiálu:

  • plastové květníky
  • keramické květníky
  • sklolaminátové květníky
  • květníky z vodního hyacintu

Exteriérové květináče dle použitého materiálu:

  • plastové květníky
  • keramické květníky
  • sklolaminátové květníky
  • pozinkované květníky

Plastové květníky jsou nejrozšířenější typem nádob na květiny. Hlavní výhodou je jejich nízká hmotnost, odolnost a široká nabídka různých povrchů a barev.

Keramické květníky se velmi dobře hodí do venkovských nebo starších interiérů. Jejich výhodou je, že jejich pórovité stěny dobře odpařují vodu a nedochází k přemokření rostliny. Nevýhodou je hlavně vyšší hmotnost a riziko rozbití nádoby.

příklady designových květináčů vyrobených z jílových vlákem

Květníky z vodního hyacintu nebo mořské trávy jsou v poslední době velmi oblíbené, a to nejen kvůli příznivé ceně. Jejich výhodou je lehký přírodní materiál, nízká hmotnost a rozličné tvary a barvy.  Vyniknou v nich hlavně pokojové bambusy, dracény nebo různé druhy palem.


příklady květináčů z vodního hyacintu

Sklolaminátové květníky jsou vyrobeny z organických plastických hmot a jsou vyztužené skleněným vláknem. Mají hladký povrch, stálou barvu a jsou velice odolné vůči povětrnostním vlivům

Pozinkované květníky nacházejí využití hlavně v exteriéru, v interiéru by mohly působit chladným dojmem.

Speciální skupinou nádob na květiny jsou závěsné květináče, vertikální květináče a truhlíky.

Závěsné květináče jsou tradiční typ květinových nádob na pěstování zejména převislých rostlin. Jsou významným dekorativním prvkem hlavně na terasách a balkonech. Existují také několik typů samozavlažovacích závěsných květináčů.

Nástěnné květináče nám umožní zkrášlit stěny v interiéru nebo v exteriéru. Existuji také samozavlažovací varianty nástěnných květináčů. Dnešní moderní nástěnné kvetináče jsou designovým doplňkem naší domácnosti. 

 

 

Vertikální květináče jsou nádoby v kaskádovité podobě a jsou zmenšenou variantou větších vertikálních stěn. Vertikální květináče jsou dnes stále oblíbenější způsob, jak si lidé doma pěstují okrasné květiny, pokojové rostliny, zeleninu nebo bylinky, a to jak v interiéru, tak v exteriéru. Největší výhodou oproti klasickému květináči je to, že na stejné ploše můžete pěstovat až několikanásobně více rostlin a květin.

 

Truhlíky jsou vhodné na pěstování převislých či pnoucích rostlin na okně, balkóně nebo terase. Hlavní výhodu je, že v nich můžete pěstovat několik stejných rostlin vedle sebe. Velmi oblíbené jsou samozavlažovací truhlíky, které Vám ušetří čas s každodenním zaléváním.

Truhlíky a květináče na zábradlí jsou novinkou na našich balkónech v posledních letech. Díky unikátnímu uchycení je lze velmi snadno nainstalovat na většinu zábradlí.

Květináče na okapové roury jsou stále častěji používaným květináčem. Díky důmyslnému uchycení si můžete zkrášlit i netradiční místo vašeho domu. 

 

Gabionové květináče jsou alternativou k plastovým, keramickým nebo dřevěným květináčům. Název pochází z italského slova „gabbione“, což můžeme přeložit jako „klec“. A právě pozinkované kovové koše tvoří první základ pro gabionové květináče.

Druhou nedílnou součástí gabionových květináčů jsou kameny (pozn. nejsou součástí dodávky gabionových květináčů). A právě kameny představují jednu z největších výhod gabionových květináčů, protože si sami navrhnete jakou strukturu a barvu bude mít Váš nový květináč.

Svítící Interiérové nebo exteriérové květináče jsou originální designový prvek vašeho domu nebo zahrady. V případě použití v restauracích, hotelích nebo firmách jsou svítící květináče garantem, že budete mít velmi zajímavou a neotřelou výzdobu, která každého zákazníka zaujme.

 

Samostatnou řadu tvoří fluorescentní květináče, které díky speciální fluorescenční vrstvě vytvoří velmi okouzlující zahradu nebo magický domov. Tyto květináče využívájí obnovitelný zdroj energie, nepoškozují životní prostředí a energii získávájí z přírodního nebo umělé osvětlení.

 

 

 

Copyright © www.mini-zahrada.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.mini-zahrada.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace