Pěstování bylin v květináči

Byliny nepěstujeme pouze z estetických důvodů, ale jejich hlavní použití je v naší kuchyni. Pěstování bylin patří v zahradničení k tomu nejjednoduššímu, co si můžete sami vypěstovat. Potřebujete k tomu relativně malou pěstební plochu. Velmi dobře se jim bude dařit ve Vaší domácí mini bylinkové zahradě, ať již v klasických květináčích nebo truhlících, mini vertikálních květináčích nebo dokonce v závěsných květináčích. 

 

Bylinkovou zahrádku můžete využít k ochucení Vašeho jídla, léčebným účelům nebo si jen užívat jejich příjemnou vůni a pohled na nádherné květy. Můžete je používat čerstvé nebo sušené. Ty sušené většinou bývají součástí každé kuchyně.

Určitě se Vám už přihodilo, že jste doma nenašli koření potřebné pro dochucení Vašeho jídla. Namísto cesty do nejbližšího obchodu je jednodušší si zajít do Vaší mini bylinkové zahrady a ustřihnout si to, co potřebujete. Můžete mít vše od bazalky, tymiánu, šalvěje, pažitky, kopru až po pelyněk nebo rozmarýn hned po ruce.

Byliny mohou být jednoleté, dvouleté nebo víceleté rostliny. Jednoletky většinou rostou jen jeden rok a poté uhynou. Dvouletky rostou dva roky, kvetou jeden rok a poté uhynou a víceleté rostliny vydrží až několik let.

Byliny si vypěstujeme buď ze semínka nebo koupíme již větší sazeničky.

Půda (substrát) je jeden z faktorů, který rozhoduje o našem úspěchu nebo neúspěchu při pěstování všech rostlin, květin a také bylin. Bylinky nemají rádi vlhké prostředí, proto je důležité zabezpečit dostatečný odtok přebytečné vody.

   

velkou oblibu mají speciální nádoby (květináče) na bylinky s vyvýšeným dnem zajišťující optimální odvodnění a tím zajistí zdravý růst bylinek. Součástí obalu jsou speciální nerezové nůžky určené na stříhání bylinek

systém mini vertikálních květináčů Minigarden má unikátní drenážní systém zajišťující dokonalý odtok přebytečné vody


v tzv. mini truhlících se bylinkám velmi dobře daří


k předpěstování použijte mini skleníky

 

pěstební systém Minigarden

Bylinkám se může dařit i v nástěnných květináčích

Na rozdíl od ostatních rostlin a květin nepotřebují byliny příliš mnoho přihnojovat. Byliny doporučujeme sbírat ráno a jen tehdy, pokud mají dostatečné množství lístků k udržení jejich růstu. Bylinky okamžitě po utrhnutí opláchněte ve studené vodě.

Pokud se Vám úroda vydařila, můžete si bylinky usušit pro pozdější použití. Bylinky po jejich opláchnutí zavěste tak, aby z nich zcela odkapala voda. Poté svažte stonky k sobě a pověste je na suché a tmavé místo. Půda Vašeho domu je určitě lepší než vlhký sklep.  Po 2-3 týdnech jsou bylinky obvykle dokonale suché a Vy je můžete obrat a lístky rozdrobit na menší kousky. Takto perfektně proschlé bylinky umístěte do sklenice nebo vzduchotěsné nádoby a dejte na nějaké studenější místo, tak ať jsou vždy po ruce.

Vaše mini zahrada - Vaše zdravá výživa

Copyright © www.mini-zahrada.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.mini-zahrada.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace